Борис Загрева: Партійні інтереси мене не цікавлять. Мені важливі інтереси виборців

Борис Загрева: Партійні інтереси мене не цікавлять. Мені важливі інтереси виборців

Після 31 жовтня нинішній заступник голови Волиньради належав до тієї когорти кандидатів, які спокійно спостерігали за процесом, більш ніж впевнено вигравши вибори на мажоритарному окрузі. Не виключення, що, як і в 2006 році, Загрева матиме так звану «золоту акцію» в розподілі політичних сил та сфери впливу в обласній раді.

Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Борис Загрева: Партійні інтереси мене не цікавлять. Мені важливі інтереси виборців
2010-11-11 16:42:00

Борис Загрева: Партійні інтереси мене не цікавлять. Мені важливі інтереси виборців

Після 31 жовтня нинішній заступник голови Волиньради належав до тієї когорти кандидатів, які спокійно спостерігали за процесом, більш ніж впевнено вигравши вибори на мажоритарному окрузі. Не виключення, що, як і в 2006 році, Загрева матиме так звану «золоту акцію» в розподілі політичних сил та сфери впливу в обласній раді.

– Борисе Юхимовичу, яку оцінку дасте виборам до місцевих рад?

– Вважаю, що виборча кампанія проходила не просто. Виборцям складно було серед такої кількості кандидатур знайти саме тих, кому вони хотіли б віддати свій голос.

– Чому так довго, з Вашої точки зору, рахують голоси за кандидатів саме до обласної ради?


– З огляду на те, що ряд політичних сил звернувся з інформацією про те, що можуть бути певні порушення в процесі підрахунків, комісіям стоїть завдання ретельно проаналізувати кожну цифру. Всі помилки, які були допущені, мають бути виправлені.

– Ці вибори стали успішними особисто для Вас. Ви здобули перемогу на мажоритарному окрузі. Як на мене, то така перемога має бути більш приємною, аніж та, яка була б здобута за списком політичної сили. Чи легко Вам вона далася?

– Балотувався в рідному мені Локачинському районі. Я там народився, виріс і довгий час працював. Мені не потрібно було тратити часу на те, щоб люди мене краще пізнали. Більше того, працюючи в районі чи на іншій роботі, я все робив, щоб вирішувалися проблеми цього району. Тому результатом я не здивований. Проти мене йшли серйозні кандидати. Від «Народної партії» Литвина був висунутий Михайло Скопюк – порядна людина, як я вважаю. Але, водночас, він мав змогу використати адмінресурс. Другим кандидатом був представник «Батьківщини», і його перемогти було не просто, бо ця політична сила має хорошу підтримку. Але всі знають, я завжди був людиною, яка сповідувала демократичні цінності, завжди відстоював ідеологічні позиції локачан, а тому саме це і дало можливості перемогти на виборах.

Я аналізував ситуацію. Хочу сказати, що не всі кандидати виграли вибори в своїх районах. Це про щось говорить. Ми пам’ятаємо вибори до Верховної Ради, коли була мажоритарка. Дехто постійно ходив на інші округи. Люди боялися повернутися на свій округ. Мабуть, те, що обіцялося, мало розбіжності з тим, що робилося. Я цього ніколи не боявся і не боюся. Якщо будуть вибори до парламенту, то балотуватимусь по тому округу, в який входитиме мій район. Оцінка тих людей, які мене давно знають, дуже важлива. Вважаю, що всім кандидатам потрібно було балотуватися на мажоритарних округах зі свого рідного куточка. Я набрав 50% голосів і мені це дуже приємно. А є випадки, коли люди проходять з 13% довіри виборців. Це – прикро, на мій погляд.


– Партія Єдиний Центр – провладна чи опозиційна?

– Та політична сила, яка має об’єднати всіх в ім’я України. Боротися просто, аби боротися, а не за результати, які принесуть користь для людей, не варто. Партійні інтереси мене не цікавлять. Мені важливі інтереси виборців. Мені люди в районі надали перевагу тільки тому, що я завжди стояв на такій позиції. Політична боротьба заради тільки політиків не потрібна. В наших сусідніх країнах такого немає. Якщо політична сила несе ідею, яка дає позитив для людей та означає розвиток, я готовий її підтримати. Ми можемо бути опонентами щодо засобів, якими пропонується реалізовувати цю ідею.

От на сесіях наших неодноразово виникає питання підтримки села. Я особисто маю своє бачення в цій темі. Виступаю за ті засоби, які є ефективними. До прикладу, ми хочемо допомогти селянину купити худобину і кажемо йому, щоб він йшов в банк за кредитом. Скажіть, який селянин братиме такий кредит? Це – абсурд. Я маю іншу позицію щодо того, як допомогти селянам, і пропонував би інший механізм. Та програма, про яку я веду мову, на превеликий жаль, і не працює.

– Припускаю, що Ви та Ваші політичні соратники з Єдиного Центру розігруватимете так звану «золоту акцію» при виборах керівництва обласної ради. Як оцінюєте шанси зберегти за собою посаду заступника голови облради?

– Це буде залежати від того, як формуватимуться стосунки між політичними силами. Якщо вони будуватимуться за принципом конструктиву, то область виграє і виборці. Якщо ж буде протистояння щодо того, хто яку займе посаду, хто більший патріот, а хто – менший, хто – ворог, а хто – ні, тоді всі програють. Обласна рада – це не Верховна Рада. Якби ми могли приймати політичні рішення, то я б з вами погодився про визначальний фактор політичної позиції.

– Давайте будемо реалістами і не обманюймо себе в тому, що у Волинській обласній раді немає політичної боротьби. За посади буде боротьба також, і ви це прекрасно розумієте.

– Для мене важлива не посада. Мене цікавить порозуміння у формуванні стосунків між політичними силами, які заходять в обласну раду. Я й в минулому скликанні мав так звану «золоту акцію». До речі, її можна було розвернути так, щоб вимагати навіть посаду голови. Але я цього не робив. Що зробив Загрева? Він підтримав більшість виборців нашої області. Я вважаю, що вчинив чесно і порядно. Загрева ніколи не бігав за посадами. Я за порозуміння і за роботу на користь людям. Навіть при тому, що сьогодні я не є у виконавчій гілці влади, моя політична сила немає більшості в парламенті, але все одно є люди, які чують Загреву в Києві, у тих міністерствах і відомствах, де приймають позитивне рішення на підтримку тих чи інших пропозицій. Люди це підтвердять.

– Хто претендуватиме на посаду голови облради, за Вашими даними?


– Я прогнозую, що кожна політична сила висуне свого кандидата.

– Якщо їх буде 7?

– Можливо, частина з них домовлятиметься за єдиного кандидата. Але, як на мене, менше трьох пропозицій не буде.

– В обласну раду від вашої політичної сили по списку першим йшов Володимир Бондар і він же балотувався на посаду Луцького міського голови. Потім зняв свою кандидату з перегонів на мера. Як Ви оцінюєте цей крок свого колеги по партії? Це рішення – правильне?

– Кожна політична сила після виборів буде аналізувати підсумки. Та результати. Скажу відверто, що той факт , що Володимир Бондар знявся з перегонів – не на користь нашій політичній силі. Мені повідомляли про те, що люди обурювалися. Сотні людей телефонували і питали: «Що ви наробили? Ми збиралися віддати свій голос за вас». Тобто значна частина виборців була готова підтримати Володимира Нальковича на посаду мера і, відповідно, нашу політичну силу. Частина людей розцінила його вчинок як не серйозний і не проголосувала за нашу політичну силу. Для партії це – погано. Ми не отримали жодного депутата в Луцькій міській раді.

З іншого боку, в тому, що Володимир Налькович зняв свою кандидатуру є свій позитив. Демократичні сили багато говорили про одного кандидата на посаду міського голови. Що показали результати виборів? Представник «Сильної України» здобув перемогу у виборах міського голови, а в міську раду пройшли демократичні політичні сили. Це говорить про те, що якби кандидати домовилися, то міг би бути зовсім інший результат на виборах міського голови. Бондар знявся, але двоє інших не змогли домовитися. Це завжди було проблемою для демократів: поступитись.

– Вам дуже часто дорікають, що відверто лобіюєте інтереси приватних структур. Як прокоментуєте це?


– За стільки років роботи в споживчій кооперації, в банківській сфері, у Верховній Раді, в обласній раді знаю багатьох бізнесменів. Я можу наводити приклади того, як я їх лобіюю. Власне це лобіювання полягає в тому, що я завжди стою на захисті їхніх інтересів як платників податків та роботодавців. Були випадки, коли я вирішував проблеми бізнесмена, з якого вимагали хабарі. Було таке, що робив депутатські запити як з Верховної Ради, так і з обласної. Бізнесмени мене поважають за це. Хочу наголосити, що в нас є благодійний фонд, але жодного разу я не від кого не вимагав перерахувати туди кошти. Єдине, що просив – це проплатити кошти за транспорт, щоб привести допомогу з Німеччини. Я завжди лобіюватиму інтереси представників бізнесу в межах Закону і тим, щоб на них не «наїжджали». Якби це робили всі політики, то ми мали б зовсім іншу ситуацію в економіці. Якби всі думали про те, що буде підприємство, то будуть робочі місця і податки, то було б що ділити на ті видатки, які держава зобов’язана забезпечувати. Але ми маємо різних політиків і різні засоби. Всі про це знають і говорять. З людьми треба чинити завжди порядно і пам’ятати, що на все є міра. Я не є бізнесменом. Але я можу і вмію заробляти, роблячи це чесно.

– Перед виборами було відкрито 43 сесію обласної ради нинішнього скликання, на якій приймалися політичні звернення. Всім, мабуть, зрозуміло, що другого пленарного засідання не буде, бо частина депутатів не пройшли до обласної ради за підсумками виборів. Їм нема інтересу приїздити на сесію. Тому ті питання, які виносилися, мабуть, будуть розглядати депутати новобраної ради. Які з питань, затверджених в порядку денному 43 сесії, Ви би винесли на обговорення?


– Там немає другорядних питань. Вони всі важливі. Дуже серйозне питання виконання Угоди щодо розвитку Волинської області, укладеною між облрадою та Урядом. Варто обговорити і прийняти рішення щодо питання використання земель сільськогосподарського призначення. Проблема обробітку землі та розвитку аграрного сектору – одна з основних проблем. Варто говорити про ринки збуту сільськогосподарської продукції. Сьогодні ми маємо стихійні ринки. Щоб змінити ситуацію треба завести інвестора, який би займався переробкою. Буду пропонувати, щоб ми звернулися до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів з тим, щоб вони прийняти закон, в якому буде передбачено пільги для інвесторів. Бо вони інакше до нас не прийдуть. Будемо просити чи вимагати прийняти рішення про проведення експерименту в нашій області та запровадити пільги для інвестицій в сільгосппереробку. Можна, до прикладу, звільнити таких інвесторів від сплати податків на 3-5 років, залежно від суми інвестицій.

– Ви згадували про Угоду між облрадою та Урядом. Олександр Башкаленко в інтерв’ю нашому виданню висловив припущення, що ця Угода може бути переглянута. Можливо, йдеться й про аеропорт. Проти вкладання державних коштів в цей проект вже неодноразово висловлювався й голова ОДА. Чи буде новообрана облрада відстоювати цю Угоду? Чи треба її переглядати? Було таке, що Донецька облрада судилася з Урядом Тимошенко, коли не виконувалася Угода, укладена з їхньою областю.

– Я буду відстоювати, щоб Угода виконувалася. Перегляд окремих пунктів я не виключаю. Візьмемо до уваги будівництво доріг. В Угоді не передбачено дороги сполученням Луцьк – Львів. Вона – в жахливому стані. Там великий потік транспорту. Тому я вважаю, що її треба туди внести. Окремі пункти угоди треба переглянути, але з обґрунтуванням того, що воно має цінність для нашої громади.

Що стосується аеропорту... Я колись мріяв літати. В мене літали обидва брати. Я розумію, що таке авіація і підприємства повітряного сполучення. Я розумію, який це позитив. Аеропорт – це візитна карта для інвесторів, які хотіли би вкладати кошти в розвиток України. Аеропорт давав би серйозний поштовх в розвитку нашої економіки. Я вже багато про вигоду цього аеропорту, тому не буду повторюватися. Звичайно кожна справа є не легкою. Але я ніколи своєї думки щодо вигоди аеропорту не зміню.

– Як Ви вважаєте, при новому складі ради будуть розставлені якісь інші акценти в управлінні майном спільної власності сіл, селищ та міст області? Чи може бути так, що при новій облраді відділ майна входитиме в структуру ОДА, а не виконавчого апарату облради?


– Відділ комунальної власності, який входить до складу виконавчого апарату ради сьогодні по великому рахунку виконує технічну функцію. Управління майном реально здійснюють керівники, яких призначає обласна рада на сесії за поданням профільного управління ОДА. Де проблема? Все залежить від керівника. В нас є такі люди, які вміють примножити і здобути результат, а є такі, яких потрібно підштовхувати до ефективної діяльності. Але над такими керівниками є управління ОДА.

– Чи повинні керівники комунальних підприємств та установ хвилюватися через те, що зміниться депутатський корпус обласної ради?

– Тим людям, які працювали і працюють на позитив, хвилюватися нема чого. Якщо людина вміє працювати, то вона знайде себе, де завгодно.

– А чи хвилюєтеся Ви за себе особисто? Якщо станеться так, що Вас не оберуть до складу керівництва ради, де будете працювати: на державній службі чи в бізнесі?

– Я прийшов політику не з відділу, де керував двома людьми, і не з розваленого підприємства. Думаю, в мене буде вибір. Залишуся там, де приноситиму більше користі.

Зовсім не переживаю і не хвилююся. Вважаю, що хвилюватися треба тільки за здоров’я та за те, щоб ти робив чесні і порядні вчинки, щоб від тебе люди не відвернулися.

Скажу відверто – від політики я вже трохи втомився. Це – правда. В мене були сумніви щодо того, чи варто балотуватися, аби звільнити дорогу іншим людям. Але я сьогодні не сам. В мене є команда. Кинути команду було б неправильно. Будемо радитися. Якщо й піду на іншу роботу, то тільки задля того, щоб приносити більше користі для людей. А коли так відбувається, то Бог це бачить і тебе також підтримують.


Розмовляла Оксана ЛУКАШУК

Волинська правда

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Газета "Эдиний Центр"